صفحه اصلي > درباره شرکت > معرفی > تاریخچه و کلیات > آشنایی با گراهام بل- مخترع تلفن 

آشنایی با گراهام بل- مخترع تلفن

 

آشنایی با گراهام بل - مخترع تلفن

الکساندر گراهام بل ۳ مارس ۱۸۴۷ در ادینبورگ اسکاتلند متولد شد. پدرش متخصص فیزیولوژی صدا ، اصلاح گفتار و آموزش به ناشنوایان بود از همان کودکی علاقه بل به شغل پدرش آشکار شد . او چند سال دیر به مدرسه رفت و هرگز تحصیلات دانشگاهی هم نداشت و به لحاظ مذه‍بی ندانم گرا بود مادر او کم شنوا بود و همسرش هم ناشنوا بود .

در سال ۱۸۷۱ میلادی خانواده بل گرفتار مصیبتی و اندوهی بزرگ شدند الکساندر ۲۴ ساله بود ۲ برادرش را به علت سل از دست داد اما خودش جان سالم به در برد و به همراه پدر و مادر خود راهی کانادا شد طول دوران نقاهت او یک سال بود و بعد برای ادامه راه پدر به امریکا رفت تا در آموزشگاه ناشنوایان بوستون مشغول مورد علاقه اش یعنی معلمی (آموزش به ناشنوایان) شود او از روشهایی که از پدر خود یاد گرفته بود برای آموزش استفاده می کرد .

_______

آشنایی با توماس واتسون

الکساندر هر روز پس از تعطیل شدن کلاس آزمایش ارتعاش را با دیاپازن های خود انجام می داد ، او معتقد بود که مسئله ارتعاش مجهولات زیادی دارد در همین زمان یعنی در دهه هفتاد با توماس واتسون آشنا شد. واتسون جوانی ۲۰ ساله بود که در ۱۲ سالگی ترک تحصیل کرد و برای گذران زندگی به ظرفشویی و پیشخدمتی پرداخت و سرانجام به سمت برق جذب شد و در نمونه سازی مهارت یافت الکساندر گراهام بل با دستیارش واتسون درباره طرحی برای بهتر کارکردن دیاپازنها و فرستادن چند پیام در آن واحد با یک رشته سیم صحبت کرد. از آن پس آزمایشهای طولانی آنها اغاز شد

_______

تلفن چگونه اختراع شد

الکساندر و واتسون هر کدام در یک سمت اتاق می ایستادند. سیم درازی دو دستگاه را بهم وصل می‌کرد ، الکساندر گاهی یک دیاپازن را به گوشش می‌چسباند. سپس آن را تنظیم می‌کرد آنها به درستی نظریه خود آگاه بودند اما روش به کار بستنش را نمی‌دانستند و پس از آزمایشهای زیاد ناامید شدند و در همین دوران ایده ساخت تلفن در مغز بل شکل گرفت او طرح خود را به واتسون توضیح داد آنها به این نتیجه رسیدند که ساختن حتی یک نمونه هم از استطاعت مالی آنها به دور است. بل برای پیدا کردن حامی مالی به دیدن آقای هبرد از سرمایه داران بوستون رفت تا از آنها پشتیبانی بکند اما استقبال چندانی از بل نکرد و به او پیشنهاد داد که فعلا اختراع خود را به واشینگتن ببرد و در اداره اختراعات آمریکا ثبت کند. او رهسپار واشینگتن شد و بل اختراع خود را ثبت کرد. اما آنها دیاپازن را برای کارخود کافی نیافته بودند، از اینرو الکساندر بر آن شد که بجای دیاپازن، از نی فولادین ارگ استفاده کند و آنها با این کار نتیجه گرفتند و توانستند صوت را انتقال دهند و امتیاز اولین تلفن در ۷ مارس ۱۸۷۶ به او اعطا شد و ۳ روز بعد اولین مکالمه تلفنی را هم با موفقیت انجام دادند و به این ترتیب انقلابی در ارتباطات بین انسانها پدید آمد

______

ماجرای ازدواج گراهام بل

در بالا خواندید که بل برای پیدا کردن حامی مالی به سراغ آقای هبرد رفته بود اما موفق نشد ولی آن به بعد الکساندر هفته‌ای یک بار به خانه هبرد می‌رفت چرا که «دمیبل» دختر آقای هبرد لال بود و از این رو پدرش از الکساندر که او را مرد قالل اعتمادی یافته بود خواست تا با روش خود با او سخن بگوید و سخن گفتن را به او یاد بدهد. پس از چند هفته دیگر چندان نیازی به آموزش نبود زیرا میبل خوب سخن می‌گفت اما الکساندر هنوز هر هفته به خانه هبرد می‌رفت و خود را در آن خانه بیگانه نمی‌یافت و در همین هنگام با میبل قول و قرار ازدواج گذاشتند و یک سال بعد اقای هبرد با این ازدواج موافقت کرد و سرمایه گذاری بروی تلفن را آغاز کرد
_________

معروف شدن گراهام بل

در ژوئن ۱۸۷۶ الکساندر به نمایشگاه ۱۰۰ ساله صنایع گام نهاد که در فیلادلفیا برگزار شد وامپراتور برزیل هم در آن حضور داشت و بل برنده جایزه ویژه شد. پس از آن بل در تالارهای زیادی سخنرانی کرد. حتی در حضور ملکه انگلستان هم طریقه کار تلفن را اجرا کرد. تلفن، پس از اختراع کامل توسط بل به سرعت اشاعه یافت و سیم‌های آن از شهری به شهر دیگر کشیده شد. چهارده سال بعد از اختراع تلفن یعنی در سال ۱۸۹۰ میلادی آلمون براون استروجر سیستم تلفن خودکار را بنا نهاد. در سال ۱۸۹۱ ارتباط تلفنی بین شهرهای لیون و تهران برقرار شد. درسال ۱۹۱۵ یک خط تلفن سرتاسری در آمریکا برقرار شد دو قاره اروپا و آمریکا تحت محاصره شبکه‌ای درآمدند که روز به روز گسترش می‌یافت. سرانجام در اوت سال ۱۹۲۲ بل در ۷۵ سالگی و در باغ شخصی خود در بن بریا در استان نوا اسکوشیا در کانادا درگذشت.

✏️ به پاس خدمات گراهام بل ، نام واحد اندازه گیری شدت امواج صوتی «بل» گذاشته شد و دسیبل هم که یک دهم بل محسوب می شود رایج ترین مقیاس اندازه گیری ست.

۱۴۲ سال قبل  الکساندر گراهام بل دانشمند اسکاتلندی اولین مکالمه تلفنی جهان را با جمله «آقای واتسن بیایید اینجا میخواهم شما را ببینم» با موفقیت انجام ‌داد.


سهام

قیمت پایانی سهام: 6195
قیمت روز قبل: 6007